W jaki sposób materiały budowlane są podawane na wysokościach?
Prowadzenie prac budowlanych z reguły wiąże się z koniecznością dostarczania dużej ilości materiałów. W przypadku obiektów wielokondygnacyjnych lub mających większą wysokość poza dowiezieniem poszczególnych typów budulca oraz prefabrykatów na plac budowy konieczne staje się przetransportowanie ich bezpośrednio do miejsca, gdzie mają zostać użyte. W przypadku inwestycji, przy których nieopłacalne będzie pracochłonne rozstawienie żurawia wieżowego, najlepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z usług dźwigowych wykonywanych żurawiem samojezdnym. Przekonajmy się, jakie są możliwości takich urządzeń i sprawdźmy, co jest najczęściej podnoszone w ten sposób.
Co oferują żurawie samochodowe?
Żuraw samochodowy to urządzenie, które jest wyposażone w obrotową podstawę z kabiną operatora oraz wahliwe ramię teleskopowe pozwalające na podnoszenie ładunku. Daje to możliwość uzyskiwania znacznych wysokości podnoszenia, w wielu przypadkach przekraczających nawet 100 metrów. Udźwig żurawi bywa różny i może wynosić od kilkunastu do kilkuset ton, zależnie od konstrukcji. Spory jest również ich wysięg, a więc odległość, na jaką ładunek może być przemieszczony w poziomie. Wynosi on zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Ważna będzie również niezwykle duża mobilność.
Do czego wykorzystuje się żurawie samojezdne?
Z wykorzystaniem żurawia samochodowego można obsługiwać różne typy ładunków. Bardzo często są one używane przy ustawianiu hal stalowych, gdzie podnoszą słupy i belki, a także elementy stanowiące części pokrycia dachowego. Stosuje się je również w przypadku prefabrykatów – np. płyt stropowych lub schodów, a także większych elementów konstrukcyjnych. Są też użyteczne przy montażu rozmaitych urządzeń – m.in. systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.